MÁTE ZÁJEM O PRÁCI
VE SVATEBNIAGENTKA.CZ?

Týdně k nám dorazí v průměru dvě žádosti o práci. A protože času je - obzvlášť v sezóně - pořád málo, vznikl tento text. Milé zájemkyně (či zájemci) o práci u nás ve svatebniagentka.cz, děkujeme za Váš zájem pracovat u nás, v současné době však nikoho nehledáme a ani do budoucna nemáme zatím v plánu přijímat zaměstnance či spolupracovníky.

Jednak proto, že náš tým je kompletní, ale také proto, že pracujeme pouze s léty prověřenými známými či externími spolupracovníky, abychom "svým nevěstám" zaručili, že jejich vysněný den D proběhne skutečně podle jejich představ ;) Šance, jak se ale dozvědět, co tato práce obnáší a jestli je právě pro vás, tady určitě je. Pro vážné zájemce pořádáme KURZY PRO SVATEBNÍ KOORDINÁTOR(K)Y, které se konají nejčastěji na podzim a v zimě či ze začátku jara. Sledujte proto náš FB a IG, kde se včas dozvíte vše potřebné :)

A pro ty, koho zajímá, jak se stát svatební koordinátorkou... neznám příběhy všech českých koordinátorů a koordinátorek, ale mohu se s Vámi podělit o ten vlastní...

JAK SE STÁT SVATEBNÍ AGENTKOU?

Kdykoli zmíním, čím se živím, většinou na sebe strhnu pozornost všech dívek a žen v okolí a minimálně jedna z nich se zeptá, jestli nehledám nové spolupracovníky, protože zrovna tahle práce je od doby, kdy viděla film „Svatby podle Mary“ její životní sen. Abych předešla dalším dotazům i z vašich řad, milí návštěvníci našich stránek – momentálně nehledám. Kdyby však ano, určitě byste se to dozvěděli ;)

JAKÉ POTŘEBUJETE VZDĚLÁNÍ?

V ČR sice existují kurzy (pořádané jak mnou osobně, tak třeba i jednou z nejstarších svatebních agentur), díky kterým můžete získat certifikát, tzn. jakési osvědčení o tom, že jsem jejich absolventem. Certifikát vám sice poodhalí zákulisí této práce a já sama bych za podobné informace v začátcích byla opravdu vděčná, ale na co vás připravit ani nemůže, to je skutečný život. Nikdo vás nenaučí vás zachovat chladnou hlavu ve chvíli, kdy nevěsta hodinu před obřadem zjistí, že ji v salonu k šatům, které si vyzvedávala sama, zapomněli přibalit kruh nebo když ženich po cestě k oltáři omdlí (ano, obojí se mi už stalo!). Protože se obor „Organizace svateb“ ale zatím nedá studovat ani na střední, ani na vysoké škole, pořád zůstávají tím nejlepším vzdělávacím programem ty obory, které vás připraví na práci pod tlakem, naučí vás rychlému rozhodování, psychické odolnosti, komunikaci s lidmi a podpoří vaši schopnost organizace.

Já sama jsem vystudovala Fakultu multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, obor Marketingová komunikace a myslím, že zřejmě neexistuje škola, která by vás na tuto práci připravila lépe. FMK totiž klade od prvního ročníku velký důraz na práci v terénu, takže namísto biflování skript získáte neocenitelné zkušenosti, které vám pak dají nemalý náskok před těmi studenty, které nikdo neučil jak převést teorii v praxi.


Z dalších oborů vám ale jistě dají dobré základy například i učitelství, manažerská studia nebo lepší hotelové školy. Tím nejdůležitějším, co ale potřebujete pro to, abyste se mohli „agentkařením“ živit, není studium, ani živnostenský list, ale především zkušenosti. Cesta k jejich získávání je sice občas trnitá, ale ty schopné z nás výsledky pak bohatě odmění!


PRACOVNÍ TÝ/DEN SVATEBNÍ AGENTKY


Především nikdy nekončí! Pokud toužíte po této práci, připravte se na nutnost být na telefonu 7 dní v týdnu alespoň 18 hodin denně.  Pondělí až pátek zasvětíte přípravám svateb - schůzkám, pochůzkám po salonech, meetingům s dodavateli, nekonečnému mailování a telefonování. Soboty (a pokud budete dobrá, pak i většina pátků) pak patří samotné koordinaci svateb, takže na vlastní život, odpočinek, úklid domácnosti… vám zbude jen neděle, ze které většinou dopoledne prospíte, abyste načerpala zpátky energii, kterou jste věnovala svým klientům.

PRO A PROTI TÉTO PRÁCE

Pokud o roli svatební koordinátorky sníte, nejspíš si představujete, jak v elegantních a šik šatech akčně pobíháte na svatební hostině sem a tam (ideálně s mini-mikrofonem u úst) a každý problém je pro vás žádný problém. Než se ale vrhnete do svatebních vod, kde vás, pokud budete dobrá, čekají slova díků, vysněné pochvaly, nadšené reference a alespoň dvě nové zakázky po každé absolvované svatbě, poodkryji vám také úskalí této práce.

Předně – žijeme v Česku. Češi si většinou ještě nezvykli delegovat úkoly někomu jinému, a tak se často stává, že tamhle a tohle si nevěsta (tchýně, maminka, kamarádka, ženich…) zařídí sami a koordinátor má ohledně příprav těchto věcí jediný úkol - dohlédnout, aby to klaplo. Svatba na klíč, kdy máme pod palcem úplně všechno a můžeme dát ruku do ohně za to, že celý den bude přesně podle představ snoubenců, je většině případů jen naším zbožným přáním, i když v poslední době naší agentuře těchto svateb naštěstí přibývá ;)

V praxi to pak tedy může dopadnout třeba tak, že nazvučení obřadu a pouštění písniček pro příchod k oltáři snoubenci svěří svému kamarádovi („ušetříme za hudebníky“), kterému ale ve chvíli „CH“ vyhoří hard-disk notebooku (ano, i to už jsme zažili). Co teď?
Máme tu přece koordinátora!!! A protože vaší prací je předvídat, měli byste, stejně jako tehdy my, jakoby zázrakem odkudsi vytáhnout aparaturu, na které (samozřejmě ve správném pořadí) přehrajete písničky, které si nevěsta a ženich vybrali, a to ideálně tak rychle, aby si toho nikdo z hostů ani nevšimnul.

S tím samozřejmě také souvisí fakt, že vždy, když je na svatbě koordinátor, hosté předpokládají, že vše, co kolem sebe vidí a zažívají zařizovala agentura, je to tedy její vizitka. Často netuší, že to či ono či nevěsta (nebo kdokoli z jejího okolí) na vlastní žádost zařizovali sami. V očích svatebních hostů je však celá svatba práce koordinátorů. Proto je důležité být jako skaut – vždy připraven!  Důležitou roli hraje schopnost komunikace. Na každé svatbě se totiž potkáte s jinou skupinou lidí, kteří vyžadují jiný přístup a odlišné zacházení. Kromě krabičky poslední záchrany (kufříku, kde nosím všechno 2x od čirých náplastí, přes lak na vlasy a nevěstin parfém, po zapínací špendlíky a náhradní podvazek…) je tedy vstřícnost a schopnost předvídat tím, co nesmí chybět žádnému koordinátorovi. Do základní výbavy patří ale taky nesmazatelný úsměv, znalost etikety, výtečné sebeovládání a jednoznačně – výborná fyzička. Sednout si, byť jenom na chvíli, je totiž během svatebního dne luxus, kterého se vám většinou dostane jen málokdy. A konečně - v naší agentuře nesmí navíc chybět ještě i schopnost celý svatební den moderovat (v tu chvíli se z koordinátora stává svatební animátor).

Ve svatebniagentka.cz koordinujeme každou svatbu ve dvou (žena a muž) a vždycky když odjíždíme domů (na většině svateb jsme v průměru od devíti od rána do půlnoci), sedáme do auta s pocitem, že se nám zase podařilo proměnit den D dnešních novomanželů na krásnou vzpomínku.

Pokud jste se tedy i vy rozhodl/a pro tuto práci, přeji vám, za sebe i svůj tým, hodně štěstí do začátku!

 

Vaše svatebniagentka.cz – Jana H. Kubáčová

Aktuality a zajímavosti
23.10.2022
Sledujete docu-reality show Den jak sen na Prma Show nebo FTV Prima? V díle odvysílaném 23. a 24. 10. 2022 uvidíte Soničku a Míšu, kterým jsme ten jejich "Den jak sen" koordinovali právě my!
15.10.2022
Zajímá vás práce svatebního koordinátora a chtěli byste se o ní dozvědět víc? Přihlaste se na náš kurz, který se uskuteční už v sobotu, 29. 10. 2022 v Hranicích na Moravě.